sobota, 15 marca 2014

Potrzeby pokarmowe kotów

Kiedyś zupełnie nie przejmowano się dietą kota. Koty jadły resztki ze stołu. Obecnie są prowadzone specjalistyczne badania i karma dla kota z wyższej półki zaskakuje jakością i dbałością o wszystkie składniki potrzebne w prawidłowym rozwoju organizmu kota. Aby opracować tak precyzyjną karmę trzeba mieć laboratorium i wielu specjalistów.


karma dla kotów

Karma dla kociąt i kotek karmiących w sosie e-petshop

Gdybyśmy mieli mnóstwo czasu i odpowiednią wiedzę to i tak istnieje 1/3 większe ryzyko zatrucia pokarmowego z przyczyn mikrobiologicznych czy po prostu nieprawidłowych proporcji czy też ilości podawanych pokarmów. Kontrola równowagi kwasowo-zasadowej nie istnieje. Powiedzmy sobie szczerze. Dla kota szczególnie chorego zupełnie nie jesteśmy w stanie własnymi siłami przygotować zdrowej i wspomagającej leczniczej karmy. Mało tego nie jesteśmy w stanie zapewnić zdrowemu kotu wszystkich potrzebnych minerałów i witamin.

Koty łatwo zapadają na choroby układu moczowego. Jeśli nie ma kontroli kwasowo-zasadowej choroba jest kwestią czasu. Koty wywodzą się z środowiska pustynnego i niechętnie piją wodę. W wyniki tego mają bardzo zagęszczony mocz. Nadmierna koncentracja różnych niekorzystnych czynników, nieodpowiednie pH zależy od składu karmy. Im więcej mięsa i nabiału, tym wyższe skoki pH.

Białko pochodzenia zwierzęcego.

W wyniku zmian w metabolizmie koty wykorzystują aminokwasy, jako bezpośrednie źródło energii. Potrzebują takich aminokwasów jak arginina czy też tauryna. Niedobory powodują poważne zmiany degeneracyjne. Białko musi być zróżnicowane aminokwasów jest wiele a każdy brak któregoś w organizmie powoduje zaburzenia. Oczywiście w dobrej karmie nie ma zmielonych kości odpadów z utylizacji zwierząt. W dobrej karmie są na przykład ryby złowione w oceanie przy wyspach Galapagos znanych z filmów przyrodniczych.

Wysoka zawartość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.

Koty lubią pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce, ale utraciły z czasem zdolność do syntezowania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Z ich form podstawowych. Dlatego dostarcza się odpowiedną ilość kwasu omega-6linolowego (LA) i arachidonowego (AA) oraz w okresach rozrodu i wzrostu większej dawki omega-3 dokozaheksaenowego (DHA)Kwasy tłuszczowe oleje pochodzenia roślinnego uważa się za bezwartościowe.

Witaminy A,D i B3

Najlepiej jeśli te witaminy są w pokarmie zwierzęcym. natomiast witaminy roślinne pełną zupełnie inne funkcję. Dlatego marchew nie jest dla kota źródłem witaminy A. Mono dieta polegająca na podawanie kotu tylko wątróbki może prowadzić do poważnych zmian neurodegeneracyjnych. Witaminy rozpuszczane w tłuszczach kumulują się w organizmie. Zalecane witaminy dla kota to C i E są to przeciwutleniacze. Powodują poprawę odporności na choroby.

I na koniec trawienie węglowodanów, cukrów.

Enzymy kotów słabo rozkładają węglowodany proste, czyli cukry. Prawidłowa dieta zawiera je w minimalnym stopniu. Podawanie kotu warzyw, mleka oraz owoców powinno być pod kontrolą. Zbyt duże ilości powodują fermentację w przewodzie pokarmowym. Dobrze przyswajalna jest jedynie skrobia poddana obróbce termicznej. Teraz wiemy jak trudno jest sporządzić wieloskładnikową wartościową karmę dla kota.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz