sobota, 1 marca 2014

Kocia hierarchia ważności

Wszystkie zwierzęta stadne posiadają hierarchię w grupie. Jedne osobniki są ważniejsze od drugich. W ten sposób natura selekcjonuje i oddziela osobniki zdrowe i silne od chorowitych i słabych. Zwykle przywódca stada jest silny i doskonale radzi sobie w zdobywaniu pokarmu oraz znakomicie walczy. Dzięki selekcji pobielają się wartościowe geny i gatunek ma szansę przetrwać.

 

Autor Scott Granneman from St. Louis, MO, USA


Być może wygląda to dla nas strasznie, gdyż człowiek opiekuje się swoim chorym potomstwem. Nie zawsze tak było. Spartanie zabijali chore dzieci zaraz po urodzeniu. Rozwój cywilizacji i religii zmienił pogląd i życie nabrało wartości. Pozycja w stadzie odgrywa bardzo ważną rolę dla kocurów. O ustaleniu hierarchii ważności decydują przede wszystkim walki. Konflikty kocurów mają czasami bardzo drastyczny przebieg, gdyż są to walki na ostre kły i pazury. Często przegrany odchodzi z obrażeniami. Jeśli nasz kot wychodzi na podwórko trzeba liczyć się z tym, że może zaistnieć sytuacja, w której stanie do walki broniąc swojego terytorium. Zawsze powinniśmy mieć pełną apteczkę z opatrunkami. Sporo akcesoriów dla kotów można zakupić w sklepie zoologicznym. Kot domowy ma niewielkie szanse z dzikim kotem dachowym, dlatego lepiej nie wypuszczać go do ogrodu bez opieki.

Dzikie koty zwykle utrzymują dystans od człowieka, ale bywają przypadki ataków na ludzi kiedy kot zostanie osaczony i nie ma drogi ucieczki. W wyniku walk wyłania się pozycja kota w stadzie. Stadem może być grupa kotów sąsiadów z podwórka. Ludzie przygarniając do domków jednorodzinnych bezpańskie koty dają im swobodę i wolność poruszania się po okolicy. Kot przywódca ma większe prawa w stadzie. Zwykle jest to starszy kot z doświadczeniem. Koty zdominowane unikają zwykle dominanta. Najwyższą pozycję społeczną może też osiągnąć najstarsza w grupie kotka.

Pozycja zajmowana w hierarchii uwidacznia się między innymi przy źródle pokarmu. Kot dominujący nie zawsze wykorzystuje swoją pozycję w stadzie. Nieraz ustępuje miejsca nawet zwierzętom podporządkowanym, które się o niego przyjaźnie ocierają. Szczególne względy mają młode koty. Przywódcy niejednokrotnie naskakują na podporządkowanych kuzynów i chwytają je za kark. Takie zachowanie przejawiają się wobec osobników tej samej płci. My opiekunowie kotów musimy poznać ich charakter i zachowanie. Nie tylko karmy suche dla kotów jest istotna. Kot to stworzenie żywe i komunikuje się z nami. My musimy tą kocią mowę i zwyczaje zrozumieć.

Koty żyjące tylko z nami nie muszą walczyć o pozycję w stadzie. Nie należy jednak lekceważyć sygnałów jakie nam przekazują. Prychanie, syczenie stroszenie futra i prężenie ciała może spowodować atak. Zwykle atak poprzedza straszenie i pokazywanie zębów. Dorośli ludzie zwykle traktowani są wyżej w hierarchii kotów. Dzieci maja niższa pozycję. Każdy kotek może udrapać nawet tej najmilszy, dlatego musimy nauczyć dzieci jak z nimi postępować.

Czarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz