sobota, 2 sierpnia 2014

Najczęstsze kłopoty z kotem w mieszkaniu


Najczęstszym powodem konfliktów pomiędzy kotem a opiekunem bywa niezachowywanie czystości. Jeśli kot nigdy nie przestrzegał zasad czystości oznaczać to może tylko to, że nie został nauczony tego w okresie młodzieńczym. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zaczęło się to dziać nagle. W zależności od tego jak przedstawia sytuacja świadczyć to może o różnych zaburzeniach.

Autor Paulo rsmenezes
Jeśli kot oddaje kał w mieszkaniu poza kuwetą sprawdzić należy sprawdzić, czy nie cierpi na jakieś dolegliwości związane z trawieniem. Inną przyczyną takiego zachowania może być lękliwość, której powód należy ustalić.

W przypadku kiedy poza kuwetę kot oddaje jedynie mocz zaobserwujmy w jakiej robi to pozycji. Zwierzęta robiące to w pozycji kucznej sygnalizują problemy z układem moczowym. Kot oddaje mocz na stojąco mając podniesiony ogon na przedmioty stojące mówi to o znaczeniu terytorialnym. Oddawanie moczu poprzedzone jest wówczas drapaniem ziemi. Często dzieje się to kiedy w domu nastąpiły duże zmiany ( przemeblowanie). Mogą wystąpić u kota stany lękowe i uszkodzenia skóry, spowodowane nieustannym wylizywaniem.


Koty załatwiają wszystkie potrzeby poza kuwetą jeśli wystąpią u nich zaburzenia ze strony układów moczowego lub pokarmowego, z lękliwością. Kiedy orientacyjne znaki węchowe ze sfery wydalania ulegną całkowitemu zaburzeniu kot znaczy moczem terytorium a następnie załatwia potrzeby fizjologiczne w miejscach zaznaczonych.


Koty wyrządzają również szkody drapiąc meble i ściany. O ile ślady pazurów znajdują się tylko w jednym pomieszczeniu i są wyraźne już przy samym wejściu jest to znaczenie terytorialne. Pole izolacji kota znajduje się w pobliżu. Jeśli kot drapie pionowe części mebli w różnych pokojach i robi to zawsze w widocznym miejscu chodzi też o znaczenie terytorialne. Kot traktuje w takim wypadku całą przestrzeń jako swoje pole izolacji. Można to wyjaśnić jako nieprawidłową socjalizację z człowiekiem albo długotrwały brak równowagi w organizacji przestrzeni zwierzęcia.


Czasami koty zachowują się agresywnie kiedy nieznany mu człowiek lub zwierzę wejdzie na teren jego pola izolacji lub jeśli rywal chce zająć jego terytorium. Zachowania takie mogą wynikać z zaburzenia przestrzeni życiowej kota. Zjawisku temu towarzyszy też znaczenie terytorium.

Zaburzenia związane z terytorium podlegają leczeniu farmakologicznemu i korekcie zachowań. Przed zastosowaniem niektórych środków wymagane będzie badanie funkcji nerek. Są to dwie grupy pewnych sposobów leczenia.


W przypadku leczenia farmakologicznego stosowane są trójcykliczne środki antydepresyjne. Korekta zachowań polega na ograniczeniu  przestrzeni życiowej kota na czas od 7 do 10 dni. W tym czasie kot odnawia swoje znaki identyfikacyjne. Jest karmiony i pojony bez zmian. Jego kuweta musi być zawsze czysta. Leczenie kota pomoże jemu i domownikom, którzy cierpią z powodu nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu i szkód wyrządzonych drapaniem. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz