piątek, 27 czerwca 2014

Niepokojące objawy

Aby lekarz weterynarii mógł postawić prawidłowa diagnozę musi zadać nam cała serie pytań, na które musimy znać odpowiedź. Należy obserwować reakcje zwierzęcia i jego aktywność fizyczną. Gdy kot zachowuje się inaczej niż zwykle i wydaje się być osłabiony i smutny. Kładzie się i zwija w kłębek i leży bez ruchu. Prawie cały czas śpi a jego sierść jest zaniedbana, matowe oczy lub szkliste. Przyjmuje postawę sfinksa z opuszczoną głową. Mierzymy temperaturę powinna wynosić 38-39 stopni Celsjusza. Jeśli na drugi dzień temperatura nadal jest wyższa idziemy z kotem do weterynarza.
 
 

Autor Ariel Palmon Wikimedia Commons

Temperatura zwykle pojawia się w stanach zapalnych i nie można jej lekceważyć. Jeszcze raz zwracam na to uwagę. Po drugie kot to nie człowiek i nie wolno go leczyć lekarstwami przeznaczonymi dla ludzi. Takie leczenie farmakologiczne może być wręcz zabójcze. Zanim cokolwiek podamy sprawdźmy, czy nie zrobimy kotu krzywdy. Kiedy skóra kota i błony śluzowe zabarwione są na żółto w wyniku nadmiernego rozpadu hemoglobiny, barwnika przenoszącego tlen w krwinkach czerwonych to mamy do czynienia z żółtaczką. Inne objawy to mocz zabarwiony na brązowo i ciemne stolce. 

Lekarz ustali pochodzenie choroby, czy jest to wirus FeLV, FIP, czy też choroby pasożytnicze. Do nas należy jak najszybsza wizyta u lekarza. Jeśli nasz kot jest gruby to może mieć polifagię, która objawia się nadmiernym apetytem. Może być połączona z zwiększonym pragnieniem polidupsją oraz ze zwiększoną ilością oddawania moczu poliurią. Kot może być chory na cukrzycę lub ma to podłoże psychiczne. Konieczna jest wizyta u weterynarza i badania krwi. Kot może mieć też choroby oczu. Mogące wystąpić objawy to zatkanie kanalika łzowego, zapalenie spojówek, katar koci, owrzodzenie lub zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, jaskra i wiele innych choroby jak wypadnięcie trzeciej powieki. 

Wszelkie łzawienia i zaczerwienienia powinny być przez nas zauważone i zgłoszone lekarzowi. Jeżeli kot drapie się w uszy a w kanale uszu znajduje się ciemna śmierdząca wydzielina może to być świerzb uszny, schorzenie pasożytnicze wywołujące swędzenie zaraźliwe dla innych zwierząt. Infekcje bakteryjne mogą powodować zapalenie uszu. Kot czasami pochyla głowę w stronę chorego ucha. Schorzenie nieleczone powoduje przeniesienie choroby na ucho środkowe i związane z tym zaburzenia równowagi.. Konieczna jest wizyta u lekarza a potem dokładna pielęgnacja uszu i leczenie według porady weterynarza. Objawy nerwowe to drgawki jak przy padaczce nagłe objawy agresji, paraliż. Przyczyny mogą być różne od zapaleń wirusowych, aż do zmian rakowych na przykład guz na mózgu, wypadek i krwiak pourazowy itp. Musimy jak najszybciej udać się do lekarza i opisać objawy. Gdy kot kuleje należy dokładnie obmacać kończynę przyczyny mogą być różne od urazu, aż po zwyrodnienie i zapalenia stawów lub powstania ropnia po wale kotów.

W takim przypadku też idziemy do weterynarza. W wyniku złamania kot nie używa złamanej kończyny i porusza się nienormalnie. Musimy unieruchomić złamaną kończynę i najlepiej wezwać weterynarza jak najszybciej do domu, o ile jest to możliwe lub udać się do lecznicy i szybko zgłosić co się stało, gdyż kot będzie cierpiał. Pamiętajmy aby w naszym domu znalazła się apteczka dla kota. To tylko niektóre objawy w tym artykule. Więcej na portal zoologia

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz