czwartek, 17 kwietnia 2014

Rozmowy kotów

Koty mają ogromną ilość możliwości porozumiewanie się między sobą. Domowe oswojone koty zaakceptowały nas ludzi i na swój sposób próbują komunikować się również z nami. Koty wydają bardzo dużo różnych dźwięków. Są pewne różnice między nimi zależne od rasy. My ludzie też mamy swoje narodowe języki mowy. Językiem uniwersalnym jest natomiast język ciała mimika, tak samo zresztą jak dla nas. Nie trzeba słów, by z twarzy drugiego człowieka wyczytać jego stan emocjonalny, złość, wzburzenie, radość. Koty mają znacznie więcej gestów, które musimy nauczyć się odczytywać.

Author Douglas Edwards Wikimedia Commons

Dla jednych kot kojarzy się tylko z miauczeniem, a dla innych dodatkowo z mruczeniem lub parskaniem i to cała ich wiedza na temat języka kotów. Człowiek od dawna chciał rozmawiać ze zwierzętami, ale używał własnego narządu mowy, który u kotów się nie wykształcił tak samo jak u psów. Za to wyostrzyły się inne zmysły, takie jak węch. Dzięki psom człowiek mógł wykształcić swój narząd mowy kosztem węchu. Człowiek pierwotny łatwiej porozumiewał się ze zwierzętami i lepiej znał ich mowę i zwyczaje. Wielu naukowców i amatorów próbuje poznać mowę kotów. Badacze ustalili liczbę komunikatów werbalnych, która waha się od 20 do 600. Badacze twierdzili wręcz, że koty posługują się ukształtowaną gramatyką we własnym języku..

Najważniejsze zdania, czy też słowa dotyczą myszy i mięsa. Nieraz przyszło nam posłuchać kocich śpiewów pod oknami naszego domu. Czasami można było je pomylić z płaczem dziecka. Gama dźwięków i tonacji jest ogromna. Często te serenady kończą się walką dwóch samców o samicę w rui. Krótkie gruchanie służy na przykład, jako przyjazne powitanie kotki z kociakiem lub z właścicielem po jego dłuższej nieobecności. Szczególnie mile witany jest opiekun ze smakołykiem. Kot bardzo się ożywia podnosi wysoko ogon przymila się ocierają o nas. Przekazuje nam swój zapach i miesza go ze swoim. Dzięki temu zabiegowi stanowimy jedną kocią rodzinę. Kot nas w pełni akceptuje w swoim stadzie.

Koty potrafią warczeć tak jak pies. Zdarza się to podczas kłótni między kotami lub psa z kotem. Osobnik, który najgłośniej warczy najzacieklej też walczy. Dzięki takiemu sygnałowi osobnik słabszy zawczasu może się wycofać bez urazów ciała. Zanim to jednak zrobi użyje gardłowego pomruku, który wyrazi jego strach i przyznanie się do porażki. Dzięki temu z godnością powoli może zrezygnować z walki. Zdecydowanie milszym dźwiękiem jest gruchanie przywołujące kocięta lub przywitalne. Możemy też zostać obdarowani zdechłą myszą. Co oznacza - cześć to dla ciebie, bo cię lubię. Koty potrafią dzielić się zdobyczą. Polują, gdy natrafi się okazja nawet, jeśli nie są głodne. Zdobycz chowają w bezpieczne miejsce lub się nią dzielą z innymi kotami ze swojej grupy.

Miauczenie małych kotków to prośba, aby się nimi zająć. Podobnie wygląda sprawa u dużych kotów, które też potrzebują zainteresowania z naszej strony. Sterylizacja, czy też kastracja potrafi zatrzymać rozwój emocjonalny kota na etapie dziecięcym. Takie koty wymagają znacznie więcej czułości oraz specjalnej karmy dla kotów kastratów i są podatne na nadwagę. Kot miauknięciem potrafi nam powiedzieć, czego oczekuje. Zmienia się tonacja miauknięcia w zależności od oczekiwania. Są to polecenia specjalnie dla nas ludzi opracowane przez kota, któremu na czymś zależy. Doświadczony opiekun z pewnością je rozpozna ten przekaz, gdyż te komunikaty są często używane podczas karmienia lub jeśli kot chce wyjść z domu i stoi przy drzwiach. 

Kot wie, że samo miauknięcie nie zawsze będzie rozpoznane i pokazuje nam, o co mu chodzi. Typowe mruczenie to objaw radości. Niemowlęce łkania, bo i takie się zdarzają grają na emocjach człowieka i są wymuszanie na przykład smakołyków. Nagabujące mruczenie i przymilanie ma charakter kociej manipulacji naszymi uczuciami. Dzięki temu kot staje się ulubieńcem i doskonale wymusza wszystko na właścicielu. Koty są bardzo inteligentne. Więcej informacji znajduje się na portal zoologiczny.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz