poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Kocia mama

Kotki są bardzo troskliwymi matkami. Opiekują się kociętami aż do momentu, kiedy same już potrafią polować. Małe kocięta osiągają dojrzałość po kilku miesiącach. Bardzo szybko się uczą od matki wszystkiego, aby przetrwać w świecie.
 

Author Mueller-rech.muenchen  Wkikmedia Commons

Ciąża kotki trwa w przybliżeniu dziewięć tygodni. Rodzi się, co najmniej od trzech do pięciu maluchów. Kotki przychodzą na świat w półgodzinnych odstępach. W tym czasie mama zajmuje się nowo narodzonym maleństwem. Tak rodzą się małe jedno po drugim. Matka przegryza zębami błony płodowe i dokładnie go czyści. Zaczyna od nosa i pyszczka, aby małe mogło zaczerpnąć powietrze. Kotka przegryza pępowinę i zjada ją razem z łożyskiem.

W ten sposób się wzmacnia, gdyż nie ma siły na polowanie i nie może zostawić takich maleństw przez pierwsze dni. Maleństwa instynktownie szukają matczynego sutka. Każdy sutek ma inny zapach rozpoznawalny przez młode. Od tej chwili każdy kotek przyjmuje pokarm zawsze ze swojego sutka. To bardzo precyzyjny mechanizm, który zapewnia możliwość przeżycia każdego kotka. Nie ma kłótni o miejsca i walk każde kocię nawet najsłabsze się pożywi. 

Kotki rodzą się ślepe i głuche. Posługują się głównie węchem. Wzrok i słuch wykształca się w pierwszym tygodniu życia. Po miesiącu mamy już rozbrykaną gromadkę. Zaczynają się też pierwsze pozorowane walki i zabawy z piłeczką. Daje się zauważyć dorastający w nich instynkt łowiecki. Często zdarza się, że matka przenosi kocięta jedno po drugim do nowego bezpieczniejszego miejsca. Związane jest to też z terenami łowieckimi.

Gdy kotka znajdzie lepsze miejsce na polowania to zabiera tam swoje młode. W niewoli kotki instynktownie też zachowują się podobnie. Dzieje się to zwykle po odstawieniu młodych od sutka. W okresie dwóch miesięcy kotkom wyrosną ząbki i poprawi się wzrok i słuch. Mogą osiągnąć dorosłość już w czwartym miesiącu. Nie wolno oddzielać młodych od matki i rodzeństwa przed upływem dwunastu tygodni. Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego. 

Pierwsze tygodnie życia wpływają na cały rozwój. Kocia mama z pewnością ma do nas zaufanie i pozwoli pobawić się z maluchem. Trzeba to wykorzystać by kotek przyzwyczaił się do obecności człowieka i traktował go jak członka rodziny. Gdy kocię zostanie odstawione od sutka jest oswojony z domem i domownikami to w dwunastym tygodniu zabieramy kocięta do weterynarza na badania i szczepienia. Oczywiście musimy zaopatrzyć się w całą gamę akcesoriów dla młodzieży. Kupujemy specjalną karmę dla kociąt. Na wolności matka zabiera młode na polowanie i młode uczą się jak należy się skradać. Jak pochwycić ofiarę i zadać decydujący cios.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz