wtorek, 18 lutego 2014

Prawidłowe żywienie kota


Musimy dostosować skład i ilość pokarmu do zapotrzebowania kota. Jednym z najcenniejszych składników jest białko znajdujące się w mięsie, rybach, jajach, mleku i jego produktach. Oprócz białka właściwy pokarm powinien zawierać tłuszcze, węglowodany, substancje mineralne i witaminy. Właściwe zestawienie i proporcja tych składników to zdrowie naszego kota.
Poidło dla kota
Poidło dla psa, kota – SAVIC – Water store – 3L Plastikowe poidło dla psa, kota.

Zastosowanie monodiety może być przyczyna chorób a nawet śmierci. Przykładowo odżywianie zwierzaczka samym mięsem spowodować może objawy niedoboru wapnia w kośccu. Osoby, które karmią pupila wyłącznie wątróbka doprowadzić mogą do nadmiernej podaży witaminy A. Surowa wątróbką wywołuje biegunkę a gotowana obstrukcję. Surowe ryby słodkowodne maja w swoim składzie antywitaminę, która niszczy witaminę B1. Kot może zjadać tylko ryby gotowane. Wołowinę kupiona w sklepie możemy podać surową lub sparzona gorącą wodą.
Gotowe karmy dla kotów zawierają wszystkie potrzebne składniki o dobrze dobranych proporcjach. Wiele kotów niedobrze znosi mleko krowie. Wywołuje u nich biegunkę. W takim wypadku trzeba spróbować podać kotom młodym pozbawionym matki specjalne mleko dla kociąt ze sklepu zoologicznego.
W sklepie kupić można różnego rodzaju karmy w postaci suchej albo wilgotnej ( puszki). W suchym pokarmie znajduje się dużo magnezu, który sprzyja powstawaniu kryształów w moczu i doprowadzić może do zatykania przewodów moczowych u kocurów. Z tego powodu nie powinno się podawać  codziennie suchej karmy dla kota a zwłaszcza tej o wysokiej zawartości magnezu.
Jedzonka z puszek mają też różny dobór składników. Koty generalnie są wybredne. Najpierw wąchają posiłek, próbują i ewentualnie zjedzą lub grzebią przednia łapką grymasząc. Dorosły kot powinien otrzymywać jedzenie dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Młode koty powinny dostawać cztery posiłki ( do trzeciego miesiąca życia). Kociaki w wieku od trzeciego do siódmego miesiąca życia powinny dostać trzy posiłki w ciągu dnia a później już dwa.
Należy pamiętać, aby pożywienie kota miało temperaturę pokojową – nie dajemy żywności wprost z lodówki. Jeśli się przydarzy, że nie wyjmiemy karmy odpowiednio wcześniej trzeba ją podgrzać wstawiając na kilka minut do gorącej wody.

Kot powinien przez cały czas mieć w swojej miseczce świeżą wodę. Zwierzętom, które nie wychodzą z domu dostarczyć trzeba trochę świeżej trawy. Ułatwi ona wykrztuszenie lub zwrócenie kulek sierści, które zostały połknięte podczas zabiegów higienicznych. Trawę możemy zasiać w donicy. Pokryje ona zapotrzebowanie na kwas foliowy.
Dbajmy o czystość miseczek kocich. Karma nie może zalegać w nich zbyt długo, mogą wówczas zalegnąć się w niej robaki. Prawidłowe odżywianie kota to jego zdrowie i długie życie.

Czarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz