czwartek, 13 lutego 2014

Jak wytłumaczyć niektóre kocie zachowania

Opiekunowie kota często spotykają się z dziwnym zachowaniem swojego pupila. Chociażby to, że podczas snu kłapią mu szczęki, porusza łapkami i drgają mu powieki.


Andrew

Koty często ucinają sobie drzemki. Można powiedzieć, że śpią dwa razy więcej niż człowiek. Znaczna ilość tego snu  to sen tzw. lekki. Co do głębokiego snu kot podlega mu tylko wówczas, kiedy jest całkowicie zrelaksowany i bezpieczny. Dochodzi wtedy podobnie jak u ludzi do zmiany w  elektrycznej mózgu. Pojawiają się oznaki aktywności. Pod zamkniętymi powiekami szybko poruszają się gałki oczne. Często również drgają wąsy, otwierają się i zamykają szczęki a nawet wysuwają się i zamykają pazury. Koty po prostu jak niemal wszystkie ssaki śnią. Może wówczas polują?

Zdarza się, że koty się samookaleczają. Najczęściej dzieje się to kiedy nikt się nie przygląda. Kot liże grzbiet a później wygryza sobie futerko. Powstają strupy a nawet łysiny.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiej reakcji jest uczulenie na jad pcheł. Pchła przed spożyciem swojego posiłku wstrzykuje kotu substancje, która ma zapobiec krzepnięciu krwi. Trzeba wówczas odpchlić kota i mieszkanie. Drugą przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Kot wymaga wtedy leczenia u weterynarza. Autoagresję powodują też często alergie pokarmowe. Jeśli chcemy się o tym przekonać należy zmienić dietę kota na czas co najmniej czterech tygodni.

Czasami koty ukrywają się. Co to może oznaczać?

Jest to bardzo naturalne zachowanie podczas niedyspozycji kota. Chore zwierzę staje się łatwo łupem innych większych drapieżników. Instynkt każe im dlatego ukryć się, aby stali się bezpiecznymi. Powinniśmy obserwować go baczniej. Trzeba przyglądać się kuwecie, temu czy kot je i pije. Dobrze jest wykonać badanie u lekarza weterynarza.

Bardzo istotne są dla kota pazury. Pupil powinien je regularnie ścierać. Jeśli nie może tego robić na drzewie z  pewnością zabierze się za meble.
Używanie zębów i pazurów może być także wyrazem stresu lub samotności. Pazurki można podcinać specjalnym przyrządem kupionym w sklepie zoologicznym. Trzeba to robić z dużą precyzją. Wolno obcinać tylko martwe końcówki pazurów. Niezbędnym zakupem jest drapak.  Jest bardzo wiele gotowych drapaków do kupienia. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i stabilność. Drapak musi być solidny zastępuje przecież kawał pnia na którym kot zdziera pazury.
Czarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz